Jak śnimy w różnym wieku? Długość snu człowieka

dream3Wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie organizmu na sen. Młodego człowieka z trudnością obudzimy, nasi dziadkowie skarżą się na bezsenność. W zależności od tego, w jakim wieku jest nasz organizm, śnimy dłużej lub krócej. Warto więc znać przeciętną długość snu, na jaką powinnyśmy sobie pozwolić w naszym wieku.

Wiek niemowlęcy a sen

Niemowlak potrzebuje około 18 godzin snu na dobę, a budzi się właściwie tylko po to, aby zjeść. Po krótkim okresie przystosowania się do środowiska, potrzebuje on już tylko 16 godzin, aby zregenerować siły. Kiedy człowiek osiąga roczek, potrzebuje pół doby, aby wypocząć, zaś dziecko, które wybiera się do szkoły śpi koło 8 godzin.

dream1

Sen nastolatka
Ludzie w okresie dojrzewania potrzebują także 8 godzin snu, a ich styl życia zmienia. Mają wiele energii wieczorem, zaś trudno wybudzić ich rano.
Właściwa ilość snu dla:

10-latka to 9 – 9,5 godziny,

12-latka to 8 – 8,5 godziny,

16-latka to 7 godzin.

Dorośli śpią krócej

dream2
Dorośli ludzie w wieku od 20 do 40 lat  potrzebują także osiem godzin snu, ale wraz z latami czlowiek potrzebuje coraz mnien snu. Osoby, które przekroczyły 60 lat, śpią bardzo krótko. To częsty powód do narzekań ze strony osób starszych. Sen ludzi starszych jest niespokojny, narażony na częste przebudzenia w środku nocy. Ludzie starsi często budzą się w trakcie snu, ale wiele osób decyduje się na drzemki w ciągu dnia, co pozwala mi odpocząć.

Sen to nie tylko kwestia indywidualna, ale także czynność organizmu ściśle zależna od wieku, w jakim jesteśmy. Powyższe informacje z pewnością pozwolą nam lepiej ocenić to, czy śpimy odpowiednią do naszego wieku ilość godzin. A wy na jak długi sen pozwalacie sobie na co dzień?

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak śnimy w różnym wieku? Długość snu człowieka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s